Плани лекцій

Тема №1. Зміст, сутність, функції і значення процесів аналітико-синтетичної переробки інформації
1. Зміст поняття «аналітико-синтетична переробка інформації».
2. Місце аналітико-синтетичної переробки інформації в системі загальнонаукової та професійної підготовки інформаційних працівників.
3. Документ як об’єкт логіко-семантичного перетворення інформації.
4. Класифікація документів в процесі аналітико-синтетичної обробки.

Тема №2. Згортання інформації: теоретичні та технологічні засади
1. Зміст поняття «згортання інформації».
2. Розробка теоріях згортання інформації в працях вітчизняних та зарубіжних вчених.
3. Згортання інформації як технологічний процес.

Тема №3. Види і результати аналітико-синтетичної переробки інформації
1. Аналіз і синтез як сукупність процесів аналітико-синтетичної переробки інформації.
2. Основні види обробки документів.
3. Семантична обробка документа. Автоматизовані процеси обробки документів.

Тема №4. Вторинні документи: зміст, поняття, функції в інформаційні діяльності
1. Категоріальність первинних і вторинних документів.
2. Вторинні документи як результат мікроаналітичного та мікроаналітичного згортання інформації.
3. Види вторинних документів. Використання вторинних документів в інформаційній, інформаційно-аналітичній та аналітико-прогностичній діяльності.

Тема №5. Теорія й історія анотації
1. Основне призначення анотації.
2. Загальна характеристика процесу анотування.
3. Основні функції анотації.
4. Виникнення жанру в зарубіжній і вітчизняній бібліографії.
5. Стандартизація процесу анотування. Специфіка процесу анотування.

Тема №6. Класифікація анотацій
1. Типи анотацій за функціональним призначенням.
2. Типи анотацій за способом характеристики первинного документа.
3. Типи анотацій за кількістю документів, що аналізуються.
4. Типи анотацій за обсягом та глибиною згортання інформації. Видавничі та книготорговельні анотації.

Тема №7. Реферат: поняття, визначення, функції
1. Суть і функції реферату.
2. Класифікація рефератів.
3. Вимоги і правила класифікації рефератів.
4. Характеристика окремих видів рефератів.
5. Використання рефератів в практичній інформаційній діяльності.

Тема №8. Основні етапи розвитку реферування. Сучасний стан і перспективи розвитку загальнонаціональної системи реферування в Україні
1. Передумови створення системи реферування в Україні.
2. Джерельні, інформаційні, матеріальні, інтелектуальні ресурси створення загальнонаціональної системи реферування в Україні.
3. Виникнення становлення реферативної періодики.
4. Реферативні видання ХІХ століття.
5. Реферативні видання ХХ ст.
6. Розвиток реферування в Україні. «Реферативний журнал України» (Книжкова палата України), реферативний журнал «Джерело» (Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського).

Тема №9. Виникнення й сучасний стан бібліографічного описування документів. Теоретичні основи бібліографічного описування документів.
1. Розвиток принципів бібліографічного опису у XIX ст.
2. Теорії й методики бібліографічного опису XX ст.
3. Стан теорії й методики бібліографічного опису в Україні у XX ст.
4. Вплив зарубіжного досвіду на уніфікацію бібліографічного опису в Україні. Прийняття ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 Бібліографічний опис. Бібліографічний запис.

Тема №10. Загальна методика бібліографічного опису документів
1. Поняття про загальну й спеціальну методики складання бібліографічного опису.
2. Види бібліографічного опису залежно від об’єкту й обсягу застосування елементів бібліографічного опису.
3. Структура бібліографічного опису.
4. Правила складання бібліографічного опису.
5. Мова складання бібліографічного опису. Знаки приписаної пунктуації. Скорочення в бібліографічному описі.

Тема №11. Теоретичні основи індексування документів. Документні класифікації
1. Поняття про класифікацію документів.
2. Типи класифікаційних систем та їх характеристика.
3. Таблиці класифікації, їх призначення, структура.
4. Індексація в таблицях класифікації. Види індексації. Функції індексації.

Тема №12. Систематизція документів
1. Систематизація документів, її завдання.
2. Об’єкти систематизації. Принципи систематизації. Методика систематизації. Загальна методика систематизації.
3. Спеціальна методика систематизації документів.
4. Організація й технологія систематизації.
5. Бібліотечно-бібліографічна класифікація як універсальна комбінаційна система. Методика систематизації за ББК.
6. Універсальна десяткова класифікація як результат розвитку світової класифікаційної думки та міжнародного співробітництва. УДК в Україні. Методика систематизації за УДК.

Тема №13. Інформаційно-пошукові системи. Координатне індексування
1. Інформаційно-пошукові мови, інформаційно-пошукові системи.
2. Пошуковий образ документа. Пошуковий образ запиту, їх відповідність.
3. Функції і специфічні особливості інформаційно-пошукових систем.
4. Теоретичні основи координатного індексування.
5. Інформаційно-пошуковий тезаурус. Методика розробки інформаційно-пошукового тезауруса.
6. Методика координатного індексування. Основні методи автоматизованого індексування.